Wypoczęty? Jak powinien wyglądać urlop w branży IT

Urlop się kończy, wracasz do pracy… Stop, czy tak na prawdę wyszedłeś z pracy podczas urlopu? Wyłączyłeś telefon, zapomniałeś na chwilę o projekcie, który prowadzisz? Jeśli nie, to nie wiesz co znaczy prawdziwy wypoczynek!

35594348

Żeby odpoczynek był odpoczynkiem trzeba od czegoś odpocząć. Ta tautologia jest w tym miejscu bardzo logiczna i ma zamiar uzmysłowić Ci, że w tym wypadku proste zmiany to najlepsze co możesz dla siebie zrobić. Praca w branży IT nierozłącznie związana jest z wielogodzinnym przesiadywaniem przed ekranem komputera (na szczęście w Lizard Media mamy piłkarzyki!). Po pracy wracamy do domu i często znowu zasiadamy przed ekranem, czy telefonu, czy telewizora, czy kolejny raz komputera. Jeśli jesteśmy zaangażowani w pracę, to nasze myśli nadal orbitują w okolicach projektów, które prowadzimy. Nie ma w tym nic dziwnego ani niepokojącego, to raczej dowód na to, że jesteśmy dobrymi pracownikami.

Po wielu miesiącach pracy i świąt, w końcu nadchodzi upragniony urlop. Urlop, który ma być odpoczynkiem dla naszego ciała i umysłu od codzienności. Taki wypoczynek ma służyć regeneracji, naładowaniu baterii na cały kolejny rok, w którym będziemy stawiać czoła nowym wyzwaniom. Zobacz co, na podstawie naszych doświadczeń, można zrobić żeby wyciągnąć z wakacyjnego wyjazdu, jak najwięcej korzyści zarówno dla siebie, jak i swoich bliskich.

Wyłącz telefon

OK, może nie wyłączaj, ale ogranicz do granic możliwości. Jeśli nie jedziesz na wakacje sam, to raczej nie będziesz potrzebował muzyki na uszach. Jeśli masz zamiar pozwiedzać, czy też zasmakować regionalnej kuchni – zaplanuj to wcześniej! Unikniesz stresu związanego z szukaniem odpowiedniej restauracji z pustym żołądkiem oraz sporych obciążeń Twojego konta związanych z transmisją danych w roamingu. A mapy? Kup mapę papierową! Kiedy ostatnio miałeś taką w rękach?

Włącz “wyciszenie”

Pozwól dojść sobie do siebie. Nie myśl o rozpoczętych projektach, czekających na Ciebie klientach oraz zawsze gotowych do działania Project Managerach. Wrzuć na luz, to wszystko będzie na Ciebie czekać, jak wrócisz i nie bój się, na pewno nie ominie Cię przez najbliższe kilka miesięcy. Urlop jest dla Ciebie i Twoich bliskich, nie pozwól sobie go zabrać.

Zostaw mózg w spokoju, weź nogi za pas

Zrób na urlopie to, czego nie robisz na co dzień w pracy. Prawdopodobnie, jeśli czytasz ten tekst, tak samo jak my pracujesz siedząc przed komputerem (ale my mamy piłkarzyki!). Jaka jest nasza rada? Skoro cały czas siedzisz, a biorąc pod uwagę wysoki standard agencyjnych foteli, raczej leżysz – zwiedzaj, skacz, surfuj, jeździj na rowerze, jednym słowem zaprzyjaźnij się z aktywnością na tych kilkanaście dni!

Te trzy proste kroki wydają się być oczywiste, jednak często o nich po prostu zapominamy. Zaufaj nam, tak jak Ty jesteśmy uzależnieni od nowych technologi, ale czasami wrzucamy na luz i to się opłaca.

Przeczytaj również