Nowa, efektywna wyszukiwarka Elasticsearch dla Olimp Store

Olimp Store to polska sieć sklepów z suplementami i odżywkami dla sportowców, należąca do grupy kapitałowej Olimp Labs. Marka obecna jest w galeriach handlowych w całej Polsce, ale także posiada nowoczesną, multibrandową platformę sprzedażową Olimp Store opartą o Magento2, w której dostępne są zarówno wspomniane suplementy i odżywki dla sportowców, jak również takie produkty jak żywność funkcjonalna, czy odzież i akcesoria sportowe. Marka jest obecna na wielu rynkach zagranicznych i cały czas rozszerza swoją dystrybucję.

wyszukiwarka w sklepie olimp store

Wdrożenie wyszukiwarki opartej o silnik Elasticsearch

Olimp Store zwrócił się do nas z wyzwaniem przeprojektowania ich wyszukiwarki na platformie sprzedażowej, która w obecnej formie nie spełniała jego oczekiwań. Została podjęta decyzja o implementacji silnika bazodanowego Elasticsearch, w miejscu istniejącego do tej pory silnika opartego o zapytania MySQL. Z różnych powodów implementacja nie mogła odbyć się w standardowy sposób, co stanowiło dodatkowe wyzwanie dla zespołu.

Nasz zespół po przeanalizowaniu zagadnienia przygotował dopasowane dla platformy Olimp Store indywidualne wdrożenie Elasticsearch. Zadanie wymagało specjalnego skonfigurowania natywnego Elasticsearch’a oraz poprawy funkcjonalności autosuggest, aby podpowiadane produkty były zgodne z oczekiwaniami Klienta (m.in. poprzez szybkie wyszukiwanie po składnikach produktów). Nowa, zaawansowana wyszukiwarka daje dużo więcej możliwości użytkownikowi, nie tylko ułatwia szukanie, ale także wychodzi naprzeciw zarówno osobom, które mają bardzo sprecyzowane potrzeby, jak i tym, które nie wiedzą do końca jakiego produktu szukają.

Wdrożenie nowej wyszukiwarki opartej o Elasticsearch dla Olimp Store było ważną optymalizacją platformy Magento2 i pozwoliło na rozwiązanie problemów bardzo istotnych biznesowo dla Klienta. Szybka i sprawna realizacja pozwala nam już myśleć o kolejnych projektach z marką Olimp Store – mówi Monika Sitkowska, Project Manager w Lizard Media.

Współpraca Olimp Store i Lizard Media nie kończy się, planujemy już kolejne wdrożenia i usprawnienia platformy sprzedażowej, tak aby Klienci w prosty i szybki sposób mogli zamówić produkty na całym świecie.

Przeczytaj również