Co wybrać? Presta kontra Magento

Presta oraz Magento to dwie najpopularniejsze platformy sklepów internetowych. Razem z naszym teamem postanowiliśmy krótko przeanalizować, która platforma będzie najlepsza dla poszczególnych, przyszłych lub zastanawiających się nad migracją, właścicieli e-sklepów. Najlepsza ze względu na wygodę i jakość użytkowania – nasze developerskie „widzi mi się” nie będzie tutaj brane pod uwagę 🙂

lizardtricks3b

Presta

Presta istnieje na rynku już wiele lat, dzięki czemu jest bardzo stabilną platformą sklepową. Dużym plusem jeśli chodzi o Preste jest nieskomplikowana budowa, dzięki czemu wdrożenie jest stosunkowo prostsze i szybsze. Jeśli chodzi o społeczność, jest ona dobrze rozbudowana zarówno na świecie, jak i w Polsce. Głównym czynnikiem, który kształtuje tę regułę jest fakt, że Presta posiada kilka wersji językowych (w tym polską), dzięki czemu jest ona dużo bardziej przystępna dla ludzi, którzy nie posługują się językiem angielskim. Niestety ze względu na to, że Presta oparta jest na nieco starszych technologiach, często już nie rozwijanych, brakuje niektórych funkcji, do których trzeba napisać moduły ręcznie. Sama funkcjonalność powinna okazać się wystarczająca dla początkujących administratorów.

Komu polecamy Preste? Na pewno początkującym, z niewielkimi sklepami, którzy oczekują szybkiego wdrożenia za stosunkowo niską cenę.

Magento

Magento to platforma, która ma praktycznie nieskończone możliwości. Bardzo dobrze przemyślana architektura możliwości pozwala rozbudowywać sklep jak tylko nam się podoba. Nowe, ciągle rozwijane technologie zastosowane w tej platformie pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość. Funfkcjonalność to chyba najsilniejsza strona Magento. Rozbudowane systemy analiz, zarządzania produktami czy raportowania, uzupełnione są o wersje mobilną i możliwość prowadzenia kilku sklepów naraz. Społeczność Magento jest mocno rozbudowywana, a wsparcie w j. angielskim na bardzo wysokim poziomie. Jednym z największym minusów są wyższe koszty utrzymania ze względu na wymagania i zasoby serwera oraz często skomplikowaną administrację.

Komu polecamy Magento? Firmom z dużym asortymentem lub tym, które mają zamiar sukcesywnie go powiększać. Inwestycja w tę platformę, choć bardziej kosztowna niż w przypadku Presty, wydaje się być dużo bardziej przyszłościowa ze względu na ciągłe rozbudowywanie tego skryptu (Magento 2).

Przeczytaj również